+420 775 850 036 PEKASS +420 602 188 123 LUKROM
< Zpět na aktuality
01/23/2024

Cesta za vyšší produktivitou práce vede přes Fastrac

JCB Fastrac iCON

Pobočka PEKASS v Milovicích předala traktor JCB Fastrac iCON.

Šťastným novým majitelem zemědělského traktoru JCB Fastrac 4220 iCON se stala společnost Hátle s.r.o., která se zabývá především službami v zemědělství a traktory i manipulační techniku od JCB dlouhodobě využívá.

Již dávno neplatí, že Fastrac je vhodný pouze k dopravě, jak tomu bylo v prvních letech vzniku těchto jedinečných traktorů. To se však psal rok 1993 a od té doby urazily traktory Fastrac hodně dlouhou cestu plnou inovací a jedinečných technických řešení. Prvotní myšlenka, že traktory obecně stráví velkou část svého pracovního vytížení na silnici, platí stále. Ať už je tomu z důvodů velkých vzdáleností mezi jednotlivými poli, dopravou zemědělských komodit, nebo při dalších závislých činnostech - doprava stavebních materiálů, obsluha živočišné výroby, převozy přípojných strojů atd. Klasická neodpružená koncepce traktoru zde naráží na své limity. Proto přišel Fastrac se svojí koncepcí jako na zavolanou.

Z této myšlenky dodnes pramení celá konstrukce traktoru - pevný svařovaný rám, ve kterém jsou uloženy motor i převodovka, a na něj nezávisle zavěšené obě nápravy - plné odpružení. To dává traktorům JCB Fastrac naprosto jedinečné jízdní vlastnosti, podobající se terénním vozidlům. Kabina řidiče je pak umístěna ve středu traktoru. Tato koncepce je běžná u traktorů těch nejvyšších výkonových tříd. Důvod je jasný. Tímto způsobem lze přenést hmotnost více na přední nápravu traktoru, navíc zbývá více místa na zadní příslušenství jako například závaží za kabinou, palivová nádrž, servisní přístup, úložný prostor, atd. Dalším benefitem tohoto umístění kabiny je opět zlepšení komfortu řidiče - sedačka je téměř mezi nápravami, což významně redukuje rázy vyvolané přejezdem příčných nerovností.

Právě z uvedených důvodů žlutou flotilu firmy Hátle doplnil Fastrac v nejnovější verzi, a to 4220 iCON ve výbavě Pro Line, s integrovanou navigací JCB s podporou ISOBUS VT. To znamená, že stroj je již z výroby připraven na technologie precizního zemědělství a vyhoví tak požadavkům náročných zákazníků, kteří tyto technologie již v praxi využívají. Unikátní koncepce ovšem zůstává. Již zmíněnou celorámovou konstrukci doplňuje hydropneumatické odpružení obou náprav. Traktor může dosáhnout rychlosti přes 60 km/h a rozložení hmotnosti 50:50 dohromady zásadně zvyšují produktivitu práce, která je pro tohoto zákazníka nejdůležitějším faktorem.

Přejeme mnoho šťastných hodin v nadcházející sezóně a děkujeme za věrnost jedinečným traktorům Fastrac!

  • PEKASS redakce