+420 775 850 036 PEKASS +420 602 188 123 LUKROM
< Zpět na aktuality
05/09/2024

Elektrický kompakt

JCB 403E

JCB rozšiřuje řadu E-TECH o mini kompaktní nakladač 403 E, který je plně elektrický. Tímto výrobce doplňuje rostoucí řadu bezemisních zemědělských strojů E-TECH.

JCB tak drží krok se zákazníky a provozovateli strojů, kteří oceňují tichý chod, nulové emise a výhody provozních nákladů elektrické energie. Firma dosud prodala více než 20 000 elektrických strojů, čímž pomáhá farmám a zahradnickým podnikům čelit výzvě snižování emisí uhlíku.

Malý kolový nakladač JCB 403E poskytuje nejlepší výkon ve své třídě v rámci plnohodnotného pracovního dne a produktivitu, která odpovídá oblíbenému dieselovému modelu 403.

JCB 403E je ideálním pomocníkem v provozech, v nichž je nutná nízká hlučnost a nulové emise, zejména ve stájích určených pro chov hospodářských zvířat či ve sklenících.

Základní parametry modelu 403E:

  • Ve standardní výbavě nejvýkonnější baterie ve své třídě, s kapacitou 20 kWh.
  • Pojezdový motor se špičkovým výkonem 33,4 kW a se třemi pojezdovými módy.
  • Hydraulický okruh poháněný elektromotorem se špičkovým výkonem 20 kW a s módy "lopata" a "vidle".
  • Nápravy ZF s integrovanou sestupnou převodovkou pro stálý pohon čtyř kol.
  • Nová digitální přístrojová deska s rotačním ovladačem pro přesné ovládání.

Nový kolový nakladač 403E je poháněn lithium-iontovou baterií o kapacitě 20 kWh, sestavenou z osvědčených modulů JCB, která se stala průkopníkem ve stávající řadě elektrických zařízení společnosti.

Tyto baterie ve spojení s vysoce účinnými elektromotory, optimalizovanými pojezdovými a hydraulickými systémy poskytují špičkový výkon ve své třídě. Nakladač je schopen dokončit celý pracovní den nebo čtyři až pět hodin nepřetržitého provozu ve smíšeném pracovním cyklu.

Vestavěná nabíječka umožňuje připojení k řadě zdrojů energie přímo na místě provozu. Zásuvka s napětím 110 V nabije plně baterii za 12 hodin, průmyslová nebo domácí zástrčka s napětím 230 V nabije baterii za pouhých osm hodin, zatímco externí rychlonabíječku JCB lze použít k úplnému nabití z třífázového napájení za pouhé dvě hodiny.

Pojezd
JCB 403E je vybaven dvěma nezávislými elektromotory: První motor o výkonu 20 kW je určen pro pohon hydraulického čerpadla a druhý motor se třemi pojezdovými módy o výkonu 33,4 kW pro pojezdovou rychlost.

  • Mód "zajíc" s nejvyšší rychlostí 20 km/h a největší dynamickou trakcí a výkonností.
  • Mód "želva" s omezenou rychlostí do 8 km/h pro větší modulaci rychlosti, která přispívá k výdrži baterie, aniž by došlo ke snížení výkonu zdvihu.
  • Mód "šnek" s nejvyšší rychlostí 5 km/h, nastavitelnou s odstupňováním po 0,5 km/h pro přesné ovládání rychlosti v citlivých pracovních a jízdních situacích.

Elektrická energie baterie modelu 403E je přenášena přes elektromotor a sestupnou jednorychlostní převodovku na nápravy ZF. Nápravy mohou být vybaveny otevřenými diferenciály vhodnými pro rovné a tvrdé plochy nebo uzamykatelnými diferenciály vhodnými pro maximální trakci na proměnlivých plochách. Pro širokou škálu aplikací má nakladač k dispozici také výběr z úzkých nebo širokých kol a různých pneumatik.

Zvedací výkon
S paletizačními vidlemi je překlopné zatížení nakladače ve srovnané poloze kol 972 kg (+ dalších 118 kg s volitelným protizávažím pro těžký provoz) a jeho standardní přepravní hmotnost pouhých 2 671 kg, což odpovídá normám EU pro tažné přívěsy. Nakladač tak lze rychle a levně přesouvat z místa na místo. To z něj činí ideální stroj pro použití v zemědělských podnicích s několika středisky, stejně jako pro službaře, nebo firmy provádějící terénní úpravy, výstavbu oplocení a podobných činností.

Mini kolový nakladač 403E má zvedací ramena s paralelním zdvihem, která jsou převzatá z dieselového modelu 403. K dispozici jsou ramena se standardní délkou, kde je výška čepu lopaty 2,9 metru a ramena typu "high lift" s prodlouženou délkou, kde je výška čepu lopaty 3,1 metru. Obě varianty ramen mají hydraulické upínání adaptérů již ve standardní výbavě.

Ramena se ovládají pohybem ovládacího joysticku, který je standardně vybaven proporcionálním pomocným válečkovým ovladačem na vrchní ploše (pro zamykání a odemykání adaptéru). Joystick lze za příplatek vybavit i druhým ovládacím válečkem pro další možnou volitelnou funkci. Všechny funkce nakladače tak lze pohodlně ovládat jediným ovládacím joystickem.

Hydraulický systém nakladače 403E je tvořen čerpadlem, které je poháněno vysoce účinným 20 kW elektromotorem. Systém má dva provozní režimy - "lopata" poskytující dynamickou odezvu pro nakládku a vykládku a "vidle" umožňující větší přesnost pro umístění nákladu.

Volitelná přídavná funkce nastavení konstantního průtoku v přídavném hydraulickém okruhu na rameni se používá k pohonu adaptérů vybavených hydromotorem, jako jsou rozdružovače balíků a zastýlače slámy, míchací krmné lopaty nebo zametací kartáče. Obsluha nastavuje konstantní průtok pomocí hlavního displeje a rotačního ovladače na přístrojové desce.

Prostředí obsluhy
Nakladač 403E je dodáván s pevnou nebo sklopnou střechou. K dispozici je i plně prosklená kabina. Součástí standardní výbavy je nový multifunkční digitální displej, který je navigován rotačním ovladačem. Ten umí pohodlně nastavit průtok v přídavném hydraulickém okruhu na rameni, rychlost pojezdu a další funkce.

Displej také zobrazuje všechny důležité provozní údaje stroje, včetně jízdního režimu, stavu nabití baterie a rychlosti jízdy.

  • Petr Sedláček | produktový manažer JCB (LUKROM, spol. s r.o.)