FASTRAC je na poli jako doma

25.10.2018

Traktory JCB FASTRAC pro využití v průmyslu jsme vám představili nedávno na těchto stránkách. Týden po školení o těchto strojích jsme vrátili do Anglie, abychom se opět podívali na tyto traktory. Tentokrát se školitelé z JCB zaměřili na zemědělství, na práce na polích, tedy tam, kde se FASTRAC objevuje nejčastěji a kde je i pro nás jeho použití na prvním místě.

Zástupci JCB nás provedli jedním z výrobních závodů společnosti a v úvodu jsme si vyslechli několik slov od pana Johna Smitha, nejvyššího představitele ze zemědělské divize JCB. Poté již následovalo to, na co se všichni z nás těšili nejvíce, a to na praktické ukázky strojů.

Prvním předváděným traktorem byl Fastrac s neseným postřikovačem LandQuip. Ten disponuje dohromady zásobníkem na 4 000 litrů a svá ramena může roztáhnout až na 36 metrů. Naše stanoviště mělo k dispozici postřikovač s 24metrovými rameny a zkoušeli jsme zde automatické řízení za pomoci GPS od TRIMBLE a kopírování jedné stopy, díky řízené nápravě postřikovače. Fastrac v agregaci s neseným nebo taženým postřikovačem funguje bezkonkurenčně. Největší výhodou je jednoznačně celoodpružení traktoru, řízená zadní náprava a plynulá převodovka. Nelze opomenout další velkou výhodu, kterou je dvojčinné odpružení, díky němuž můžeme ovládat světlou výšku stroje. V případě neseného nářadí nám to umožňuje jednoduchou montáž i demontáž ze zadní třetí nástavby.

Další stanoviště byla zaměřena na ostatní polní práce. Byly zde traktory agregovány se secím strojem, podmítačem, diskovým kypřičem a také s pluhem. Co bylo vidět zde? Minimálně to, že jak Fastrac řady 4000, tak i z té silnější řady 8000, pracují na poli velmi dobře se všemi "závěsy". Během těchto zkoušek jsme vyzkoušeli souvraťový management. Ten pracuje tak, že stisknutím jediného tlačítka spustíte hned několik funkcí stroje, a to podle toho, jak jste si je sami naprogramovali. V rámci orby jsme vyzkoušeli rovněž kontrolu trakce a tempomat na udržení konstantní rychlosti při práci.

Traktory Fastrac jsou známé zejména svojí rychlostí a bezpečností v dopravě. A to jsme zkoušeli dále, mimo jiné i se senážním vozem. Máte-li například velkou soupravu, pomůže vám při zastavení v kopci funkce HillHold, která automaticky sepne parkovací brzdu, jenž se při opětovném stisknutí plynu sama deaktivuje a v kopci nebo na křižovatce nemusíte mačkat brzdový pedál.

Za zmínku také stojí stanoviště s půdní frézou. Zde nám Fastrac předvedl práci při minimální rychlosti a další, nám již důvěrně známý, s příkopovým ramenem Mulag - tato kombinace se může díky své jednoduchosti a velice dobrému ovládání hodit i pro zemědělce na podsekávání ohrad a zařezávání klestí kolem svých polností.

Po absolvování všech stanovišť jsme byli pozváni do továrny, kde se traktory Fastrac vyrábí. Zákazníci tak měli jedinečnou možnost vidět celý proces výroby i s odborným výkladem, tedy přesněji, jak se z rámu na začátku stane hotový stroj připravený pro práci.

JCB rovněž investovalo do prezentace své bohaté historie a v jedné za svých budov postavilo muzeum. Můžete v něm shlédnout historickou cestu od samotného vzniku společnosti až po žhavou současnost, a to celé v češtině!

Traktory Fastrac disponují těmito rozhodujícími funkcemi, což se nám na obou školeních potvrdilo:

  • Rychlost, pohodlí, bezpečnost - vynikající brzdný efekt za pomoci dvoučelisťových kotoučových brzd, komfort zajištěný kompletním odpružením obou náprav.
  • Vynikající spojení motoru a převodovky od AGCO POWER - plynulá převodovka od AGCO disponuje nesčetným počtem nastavení, jež umožňují přizpůsobit stroj naprosté většině prací tak, aby to bylo pohodlné a jednoduché pro obsluhu a zároveň efektivní pro provoz.
  • Rozložení vah 50:50 - Fastrac dosahuje velice dobré trakce i přes mnohem méně použitého závaží, než u konvenčních traktorů.
  • Kompatibilita s posledními inovacemi v oblasti automatických systémů a zjednodušování operací na poli.
  • Všestrannost umožňující celoroční používání a vytížení stroje.

 

Obě akce, které společnost JCB udělala pro své dovozce a hlavně pro naše zákazníky, ukázaly, k jakým všem aplikacím se dá tento stroj použít a co je důležité - boří mýty, které se u nás ve společnosti stále drží o tom, jak je Fastrac nevhodný pro určité zemědělské práce. Traktory řady 4000 i 8000 prošly v posledních letech velkým vývojem a udělaly velký krok vpřed.

Děkujeme společnosti JCB za profesionálně zorganizovanou a velice přínosnou akci a těšíme se na další podobné.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

 

Odkaz: Oficiální zastoupení JCB AGRO v České republice - PEKASS a.s. a LUKROM, spol. s r.o.

 

Ing. Lukáš Kašpar
produktový manažer JCB Fastrac, PEKASS a.s.

 

Tato webová stránka používá cookies, aby vám umožnila co nejlepší zážitek z našich stránek.