+420 775 850 036 PEKASS +420 602 188 123 LUKROM
< Zpět na aktuality
12/17/2020

JCB zůstává v Evropě za všech okolností

JCB zůstává v Evropě za všech okolností

Současná situace, která celý rok 2020 rezonuje (nejen) celou Evropou, je beze sporu COVID-19 a Brexit. Obojí se úzce dotýká i třetího největšího výrobce zemědělské a stavební techniky na světě, společnosti JCB. Nejspíše i proto, že je firma JCB stále rodinou firmou, tak na všechny podněty může vedení firmy reagovat velmi rychle s hlavním důrazem na závazky vůči zákazníkům.

Pandemická situace není v Anglii zcela jednoduchá, což ostatně platí i pro všechny další země. V čem je ale Anglie bezesporu první, tak je začátek očkování, a to schválenou vakcínou Pfizer (počítá se s naočkováním 20 milionů lidí). Tento krok v další návaznosti povede i k tomu, že přijatá výrobní opatření, s ohledem na bezpečnost zaměstnanců ve výrobním závodě (ochranné prostředky, rozestupy apod.), budou jako první v Evropě rozvolněna a výroba tak bude moci v relativně krátké době opět přistoupit k plné produkci s minimálními omezeními. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock dokonce uvedl, že by Anglie jako první země na světě mohla na jaře 2021 zrušit veškerá omezení.

Další otázku, kterou nám naši zákazníci často pokládají je, jak bude dál probíhat dodávka náhradních dílů a strojů do České republiky poté, co Anglie opustí EU. Tato událost jistě není pro Evropu a Anglii jednoduchá a vyžaduje vyřešení spousty společných témat. Společnost JCB se na to však podívala jinak a ředitel společnosti JCB Lord A. Bamford využil Brexitu jako příležitosti, jak dodávky strojů a náhradních dílů naopak vylepšit a zrychlit. Není ani žádným tajemstvím, že sám pan Bamford byl pro vystoupení z EU, což by určitě jako ředitel firmy nebyl, pokud by byl přesvědčený o tom, že se to negativně podepíše na společnosti, kterou v roce 1945 jeho otec J. C. Bamford založil.

Evropský trh je pro JCB vůbec nejdůležitější a největší, i proto je posilování pozice v EU logickým a dlouhotrvajícím plánem. Jak konkrétně to tedy společnost JCB vyřešila?

Prvním krokem bylo vybudování centrálních skladů JCB pro náhradní díly v předem vybraných státech Evropské unie. Pro západní Evropu se centrální sklad náhradních dílů JCB nachází ve Francii a pro střední a východní Evropu v České republice nedaleko Plzně. Drtivá většina dodávek náhradních dílů se realizuje právě z těchto dvou skladů, takže zákazníci mají jistotu, že jsme schopni náhradní díly dodat v řádech hodin (při objednávce do 15. hodiny je náhradní díl připraven druhý den v 7 hodin ráno na pobočce PEKASS či LUKROM).

Druhým krokem byla investice do vybudování nové centrály v EU, konkrétně v Německu pod názvem "JCB Deutschland" v celkové hodnotě 50 milionů liber (jedná se o jednu z největších investic JCB v historii). Na 12akrovém pozemku v Kolíně nad Rýnem nová centrála mimo jiné nabízí školicí prostory pro zákazníky a síť prodejců.

Pokud bych to tedy měl shrnout do jediné věty, tak by se to nechalo vyjádřit takto: "Společnost JCB stojí oběma nohama pevně v Evropské unii, ať situace s Brexitem dopadne jakkoliv". Pokud k tomu přičteme kvalitu žlutých strojů, dlouholetou zkušenost a tradici, tak je stroj JCB tou správnou volbou.

  • Ing. Michal Anton | produktový manažer JCB (PEKASS a.s.)