Tato webová stránka používá cookies, aby vám umožnila co nejlepší zážitek z našich stránek.
+420 775 850 036 PEKASS +420 602 188 123 LUKROM
< Zpět na aktuality
08/10/2020

Nový kloubový nakladač v Břestu

Společnost Zámoraví, a.s. se sídlem v Břestu (okres Kroměříž) si ve čtvrtek 6.8.2020 převzala nový kompaktní kloubový nakladač JCB 407 AGRI.

Nový pomocník bude sloužit v živočišné výrobě na středisku v Kyselovicích a koncepčně nahradí stávající smykem řízený nakladač. Kloubový nakladač JCB 407 AGRI se tak stal „malým bráchou“ většího kloubového nakladače JCB 427 AGRI, který mají v Břestu od roku 2018. Ten společnost používá na těžké práce, jako je nakládka hnojů a práce na jámě během senážování nebo silážování.

Kloubový nakladač JCB 407 AGRI určený pro společnost Zámoraví, a.s. má dvoustupňový hydrostatický pojezd s rychlostí do 20 km/h a je vybaven motorem KOHLER o výkonu 64 koní. Aby splňoval nejpřísnější emisní normu ošetření výfukových plynů Stage V, je nově vybaven i filtrem pevných částic. Centrálně umístěná prostorná kabina s vytápěním a klimatizací umožňuje obsluze pohodlný výhled do všech stran. To je velká výhoda oproti běžně používaným teleskopickým manipulátorům, u kterých je kabina umístěná na levé straně a výhled na pravou stranu je tak ztížený. Komfort obsluhy podtrhuje i pneumaticky odpružené sedadlo.

Pro práci v náročných zemědělských podmínkách má nový „kloubák“ nápravy vybavené samosvorným diferenciálem (za příplatek 100% uzávěrka diferenciálu přední nápravy) a hydraulicky ovládaný ventilátor chladící jednotky, jehož rychlost otáček se řídí podle teploty. Pro pohodlný přejezd na vzdálenější místa na farmě je stroj vybaven i odpružením ramen. Nakládací zesílená ramena se „Z“ kinematikou jsou standardně vybavena paralelním zdvihem, který usnadňuje práci během nakládky a manipulace. Pro potřeby společnosti Zámoraví, a.s. je nakladač osazen originální lopatou o objemu 1,4 m3. Ta je zajištěna k rychloupínacímu závěsu hydraulicky z kabiny a není tak třeba při její výměně vystupovat z kabiny.

Na závěr lze dodat, že v českém zemědělství zažívají kloubové nakladače malou renesanci. Už několik let jsou pořizovány velké kloubové nakladače o hmotnosti kolem 15 t na těžké práce. Nyní se začínají uplatňovat v živočišné výrobě i kompaktní kloubové nakladače typu JCB 407. Zalomením středového kloubu vznikne velmi malý otáčecí rádius, což je při práci ve stísněných podmínkách stájí ideální. To, že jsou kompaktní kloubové nakladače JCB 407 spolehlivé stroje, podtrhuje i jejich velké nasazení na právě rekonstruované dálnici D1.

Pevně věříme, že kloubový nakladač JCB 407 AGRI bude ve společnosti Zámoraví, a.s. dobrým pomocníkem.

(na první fotografii je vlevo ekonom podniku Ing. Martin Gabrhelík a obsluha stroje Ondřej Pala)

Základní specifikace JCB 407:

  • zvedací nosnost v přímé poloze: 4 323 kg*
  • zvedací nosnost v plně zalomené poloze: 3 326 kg*
  • bezpečná nosnost: 1 663 kg*
  • výška čepu lopaty: 3 120 mm*
  • délka 5 133 mm*, šířka 1 727 mm**, výška 2 500 mm**, vlastní hmotnost 5 063 kg*
  • se standardní lopatou pro těžší provoz, objem 0,8 m3
    ** s pneumatikami 12,5-18 CAMSO
  • Petr Sedláček | vedoucí projektu JCB LUKROM spol. s r.o.