Tato webová stránka používá cookies, aby vám umožnila co nejlepší zážitek z našich stránek.
+420 775 850 036 PEKASS +420 602 188 123 LUKROM
< Zpět na aktuality
07/03/2019

Senáže v Bílých Karpatech

Společnost LUKROM tento týden předvedla nejnovější techniku JCB v malebné krajině Bílých Karpat.
Kousek od Velké Javořiny, co by kamenem dohodil, se nachází KVATRO-EKOSTATEK spol. s r.o., jehož hlavní činností je chov kvalitního masného skotu. Jedná se o podílové křížence s plemenem Limousine. Skot je chován pastevním způsobem. Srdeční záležitostí jednoho ze spolumajitelů ekostatku je i chov koní, plemen český a moravský teplokrevník. Doplňkovou nabídkou této společnosti je i prodej ekologického lučního sena a senáže z oblasti Bílých Karpat. Luční ekologické seno se prodává jak sezónně, tak ze skladů mimo sezónu. Seno je vhodné i pro bio chov. "V poslední době, díky dlouhodobým suchým podmínkám, tuto činnost omezujeme, abychom byli schopni zajistit krmení pro naše stáda", uvádí Jaroslav Okénka, jeden ze spolumajitelů.

"Vzhledem k tomu, že se ekostatek nachází v oblasti CHKO, je sečení luk časově limitováno. Proto musí být práce při sečení trávy dobře naplánovaná a sehraná. Po shrnutí na řádky, se píce lisuje do kulatých balíků. Poté se sváží na farmu, kde se balí do stretch folií a poté skládá do úhledného stohu. Při velmi parných dnech, které panují v tomto období, musí být pro zachování kvalitní píce synchronizace a rychlost celého týmu špičková", dodává pan Okénka.
Z tohoto důvodu se majitelům ekostatku zamlouvala myšlenka vyzkoušet při sečení luk traktor JCB Fastrac 4220 osazený čelní a boční žací lištou CLAAS DISCO o pracovním záběru 6 metrů. "Na Fastracu se nám líbí, že během přejezdů můžeme jet rychleji. Na práci je nás každý rok míň a míň, proto je pro nás rychlost důležitá", uvádí Roman Karásek. "Pohodlí a komfort ve Fastracu při sečení luk, které jsou věčně rozryté od divokých prasat, je úžasný. Dokonale odpružený a rychlejší Fastrac si s nerovností mistrně pohrává. Se stávajícím traktorem to nejde srovnat. Navíc se mi hodně líbí i to, že Fastrac má řiditelné obě nápravy, otáčení ve ztížených podmínkách a na velkých svazích je hračka. Technici ze společnosti LUKROM nám na zkoušku vybavili Fastrac i navigací John Deere s přijímačem Star Fire 6000 a nejnovějším displejem 4640 s automatickým naváděním. Jen zmáčknu tlačítko a sečení si užívám", dodává Roman Karásek.

Aby toho nebylo málo, tak ekostatek KVATRO mohl jako jeden z prvních zákazníků vyzkoušet doslova žhavou novinku. Pro manipulaci výše zmiňovaných balíků sena, jim společnost LUKROM přivezla na vyzkoušení i manipulátor JCB 542-70 Agri Pro III. generace. Jedná se o vrcholovou řadu zemědělských manipulátorů LOADALL střední třídy poháněnou motorem JCB EcoMax o výkonu 145 koní, zvedací kapacitou 4,2 t, dosahem 7 m a s unikátní kombinovanou převodovkou DUALTECH VT, která kombinuje hydrostatický a mechanický převod. Úplně nová kabina Command Plus s několika násobně oblým panoramatickým čelním sklem bez horní středové příčky byla pro ukládání balíků do výšky ideální. Co ocenil i "zkušební jezdec" p. Petr Karásek, který tento stroj mohl testovat jako první, je opravdu nízká hladina hluku uvnitř kabiny. V tomto parném počasí se mu hodně líbilo i luxusní sedadlo s ventilací a automatickou klimatizací (ATC), která rychle vychladila kabinu dle nastavené teploty. "Jediné na co jsem si musel zvyknout během práce, byl ovládací joystick, který je trochu jiný, než u našeho manipulátoru. Ale během půl hodiny práce už to bylo v pohodě. Celkově hodnotím nový manipulátor jako hodně povedený stroj", dodává Petr Karásek.
Kombinace přesného hydrostatického převodu manipulátoru a zručnosti Petra Karáska byla koncertem pro diváky sledující přesnou práci během balení stretch folií a ukládání balíků.

  • Petr Sedláček | produktový manažer JCB, LUKROM, spol. s r.o.