Univerzální pomocník JCB Teletruk

29.10.2018

Pod žlutým logem JCB si pravděpodobně většina představí stroj typu manipulátor, kloubový nakladač, traktor, traktor bagr apod. Jenže JCB nespí ani v menší technice, která možná v podvědomí zákazníků není tak rozšířená.

JCB mají ve své nabídce i široký výběr menších strojů, mnohdy lépe vybavených, než nabízí konkurence. My jsme se dnes rozhodli představit vám JCB Teletruk 25 D, který má společnost PEKASS ve své předváděcí flotile.

Teletruk je koncept vysokozdvižného vozíku, který v případě JCB disponuje jedním, na straně umístěným teleskopickým ramenem. V nabídce jsou Teletruky s nosností 2,7 t (TLT 27), 3,0 t (TLT 30) a 3,5 t (TLT 35). Je tedy možné zvolit menší typ na efektivní manipulaci v halách a areálech, ale i větší typ, v případě, že je potřeba manipulovat s větším břemenem, což ocení např. dřevařské provozy, stavební firmy, ale i zemědělci napříč celou škálou každodenních činností. JCB pak Teletruky nabízí v provedení s dieselovým motorem (kdy je za číselným označením stroje písmeno "D"), nebo variantu na LPG (s označením "G"). Nakonec pak výrobce nabízí variantu 2WD, nebo 4WD. Proč je ale koncept Teletruku tak unikátní? Je to především ono teleskopické rameno, které umožňuje vykonávat danou práci mnohem efektivněji než standardní ještěrka. Zdvih Teletruku je od 4,0 m do 5,15 m (v případě High Lift ramene), což umožňuje vykonávat práci jinak, lépe a ekonomičtěji. Jako například naložit palety na kamion ve dvou řadách, a to jen z jedné strany. Toto samozřejmě v případě vhodně zvolených paletizačních vidlí zvládne i standardní ještěrka, ale oproti Teletruku nemá takovou nosnost (rozdíl činí i 0,5 t). Je to z toho důvodu, že břemeno umístěné na přední straně dlouhých vidlí působí velkou páku, která papírové údaje o nosnosti výrazně snižuje. Teleskopické rameno je ale možné využít při jakékoliv činnosti, která vyžaduje manipulaci do výšky s využitím plného výkonu stroje. Nejsilnější model JCB Teletruk 35D je schopen nakládat do výšky 4,4 m s využitím plné zátěže 3,5 t (standardní ještěrka s nosností 3,5 t při manipulaci ve 4,0 m disponuje nosností pouze 3,0 t).

Náš DEMO Teletruk předvádíme od začátku tohoto roku, abychom nabídli našim zákazníkům možnost si stroj přímo v domácím prostředí vyzkoušet. Předposlední zastávka byla v Pohoří. Náš zákazník podnikající v obchodu se stavebním materiálem si stroj vyzkoušel při nakládání a vykládání palet na kamion, převozu a skladování materiálu v rámci provozovny a zkoušel i další drobné činnosti, kterých je každý den více než dost.

Zatím poslední zastávkou předváděcího stroje je Mladoboleslavsko, kde si Teletruk přímo v provozu testuje náš vážený zákazník, podnikající vedle zemědělské prvovýroby také v dřevařské výrobě. Budoucí obsluha si tak má možnost stroj osahat, vyzkoušet jeho možnosti, aby výsledná specifikace odpovídala potřebným výkonům.

 

Odkaz: Oficiální zastoupení JCB AGRO v České republice - PEKASS a.s. a LUKROM, spol. s r.o.

 

Ing. Michal Anton
produktový manažer JCB, PEKASS a.s.

 

Tato webová stránka používá cookies, aby vám umožnila co nejlepší zážitek z našich stránek.